Top

Објавени номинациите за MTV VMA 2011

28-мото издание на MTV VMA, ќе се одржи во Лос Анџелес, на 28-август-2011, со почеток во 21h. Стивен Фридмен, претседателот на MTV, вели дека енергијата на градот ќе помогне во моќноста на креативниот дух на ова VMA издание. Лос Анџелес е совршена позадина за сите музички случувања. Во однос на номинациите, оваа година доминираат девојките. Кејти Пери е номинирана во 9 категории, а веднаш зад неа е британската црвенокоса Адел со 7 номинации. Од момците, најмногу номинации, 7 има Кајни Вест, а зад него е Бруно Марс, со 4 номинации. Во продолжение, погледнете ги номинациите.Спот на годината:
1.Adele, “Rolling In The Deep”
2.Tyler, The Creator, “Yonkers”
3.Katy Perry, “Firework”
4.Bruno Mars, “Grenade”
5.Beastie Boys, “Make Some Noise”

Најдобар спот од женски изведувач:
1.Adele, “Rolling In The Deep”
2.Katy Perry, “Firework”
3.Beyonce, “Run The World (Girls)”
4.Nicki Minaj, “Super Bass”
5.Lady Gaga, “Born This Way”

Најдобар спот од машки изведувач:
1.Cee Lo Green, “F*** You”
2.Eminem feat. Rihanna, “Love The Way You Lie”
3.Bruno Mars, “Grenade”
4.Kanye West feat. Rihanna & Kid Cudi, “All Of The Lights”
5.Justin Bieber, “U Smile”

Најдобар хип-хоп спот:
1.
Lil Wayne feat. Cory Gunz, “6’7’”
2.Kanye West feat. Rihanna & Kid Cudi, “All Of The Lights”
3.Chris Brown feat. Lil Wayne & Busta Rhymes, “Look At Me Now”
4.Nicki Minaj, “Super Bass”
5.Lupe Fiasco, “The Show Goes On”

Најдобар нов изведувач:
1.Foster The People, “Pumped Up Kicks”
2.Wiz Khalifa, “Black and Yellow”
3.Tyler, The Creator, “Yonkers”
4.Big Sean feat. Chris Brown, “My Last”
5.Kreayshawn, “Gucci Gucci”

Најдобар поп спот:
1.Adele, “Rolling In The Deep”
2.Bruno Mars, “Grenade”
3.NE-YO, Nayer & Afrojack, “Give Me Everything”
4.Katy Perry, “Last Friday Night (T.G.I.F.)”
5.Britney Spears, “Till The World Ends”

Најдобар рок спот:
1.The Black Keys, “Howlin For You”
2.Foo Fighters, “Walk”
3.Foster The People, “Pumped Up Kicks”
4.Mumford & Sons, “The Cave”
5.Cage The Elephant, “Shake Me Down”

Најдобра соработка:
1.Pitbull feat. NE-YO, Nayer & Afrojack, “Give Me Everything”
2.Chris Brown feat. Lil Wayne & Busta Rhymes, “Look At Me Now”
3.Kanye West featuring Rihanna & Kid Cudi, “All Of The Lights”
4.Katy Perry feat. Kanye West, “E.T.”
5.Nicki Minaj feat. Drake, “Moment 4 Life”

Најдобра сценографија:
1.Adele, “Rolling in the Deep”
2.Death Cab for Cutie, “You Are a Tourist”
3.Kanye West featuring Dwele, “Power”
4.Katy Perry featuring Kanye West, “E.T.”
5.Lady Gaga, “Judas”

Најдобра кореографија:
1.Beyonce, “Run the World (Girls)”
2.Britney Spears, “Till the World Ends”
3.Bruno Mars, “The Lazy Song”
4.Lady Gaga, “Judas”
5.LMFAO featuring Lauren Bennett &Goon,”Party Rock Anthem”

Најдобра кинематографија:
1.30 Seconds to Mars, “Hurricane”
2.Adele, “Rolling in the Deep”
3.Beyonce, “Run the World (Girls)”
4.Eminem featuring Rihanna, “Love the Way You Lie”
5.Katy Perry, “Teenage Dream”

Најдобра режија:
1.30 Seconds to Mars, “Hurricane”
2.Adele, “Rolling in the Deep”
3.Beastie Boys, “Make Some Noise”
4.Eminem featuring Rihanna, “Love the Way You Lie”
5.Katy Perry featuring Kanye West, “E.T.”

Најдобра монтажа:
1.30 Seconds to Mars, “Hurricane”
2.Adele, “Rolling in the Deep”
3.Katy Perry featuring Kanye West, “E.T.”
4.Kanye West featuring Rihanna and Kid Cudi, “All of the Lights”
5.Manchester Orchestra, “Simple Math”

Најдобри специјални ефекти:
1.Chromeo, “Don’t Turn the Lights On”
2.Kanye West featuring Dwele, “Power”
3.Katy Perry featuring Kanye West, “E.T.”
4.Linkin Park, “Waiting for the End”
5.Manchester Orchestra, “Simple Math”

Кликнете ТУКА за да ги погледнете нашите денешни содржини.

Facebook FAN page
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>