Top
PKN-iLike-mk

Музичари со Даунов синдром и аутизам ќе ја претставуваат Финска на „Евровизија 2015“

Панк составот „PKN“ победи на националниот избор на песна за Евровизија во Финска. Во „Pertti Kurikan Nimipäivät“, како што е целосното име на бендот, членуваат четворица музичари со Даунов синдром и аутизам.

Панкерите ќе настапат на големата евровизиска сцена со темата „Aina mun pitää“ (или „Always I Have To“), и истате веднаш се издвоија како фаворити за победа на овогодинешната „Евровизија“.

Бендот е оформен во 2009 година, досега има издадено 2 студиски албуми, а во 2012 година бил дел од документарниот филм „The Punk Syndrome“, кој е посветен на животот на лицата со хендикеп.

Инаку, „Евровизија 2015“ ќе се одржи во мај во Виена, Австрија.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>