Top

Самрак

Име: Самрак
Година: 2008
Улоги: Роберт Патинсон, Кристен Стјуарт

Ова е прво филмско издание за прекрасното дело на Стефани Мајер. Филмот е премиерно прикажан во 2008 година. Филмот се одликува со добар квалитет, добра интерпретација од страна на глумците кои се вклопуваат со ликовите од книгата. Се разбира, во филмот не може да бидат застапени сите детали од делото.

Јас на сите им препорачувам прво да го гледаат филмот, па потоа да ги прочитаат делата, бидејќи така ќе си создадат претстава за ликовите.


Ова е мојата омилена книга, се разбира целата колекција. Според моето мислење ова е најубавата од сите романтчни книги што ги имам прочитано, напишана од Стефани Мајер.

Самрак претставува првиот дел од колекцијата Самрак Сага, издаден за првпат во 2005 година. Самрак Сага се состои од четири дела : Самрак, Млада месечина, Помрачување и Зазорување.

Приказната започнува кога младата девојка Бела Свон доаѓа да живее со својот татко. Преселбата го менува целосно нејзиниот живот. Таа го запознава и се вљубува во вампирот Едвард Колен, а со тоа го става својот живот на работ на смртта, бидејќи цело време ја следат различни опасности.

Приказната е исполнета со борба за зачувување на животот, преживување, тага, љубов која е посилна од сите пречки што и се појавуваат на нејзиниот пат.

Длабоко од срце на сите им ги препорачувам делата од Самрак Сага, иако се доста обемни тие се читаат во еден здив.

Статијата ја напиша: Ирена Стојаноска
Извор: sakamknigi.mk
8 Коментари

 • Andrijana вели:

  Ne ja zaboravaj i pettata kniga “Polnokno sonce” – prikaznata na Edvard :)))

 • Janevska Marija вели:

  Дефинитивно се прекрасни. Можам да кажам дека сум еден од најголемите фанови на Самрак Сагата. Книгите ги имам прочитано многу пати, а филмовите уште повеќе. Навистина е книга која би ја препорачала секому за да спознае што е вистинска љубов и целосно предавање <3 Уживајте! :))))

 • Запро вели:

  се глеа дека имате познавање од се :)))))). најдобри сте

 • Nikolinka Lazic вели:

  Iako Twilight saga e za pomladata generacija, dobro e da se prochita…
  Vo sekoj sluchaj knigata e podobra od filmot !

  • Janevska Marija вели:

   podobra vo sekoj slucaj. No sekako najprvo predlagam da se pogledne filmot a potoa knigite, za da se ima podobra pretstava za likovite, bidejki se celosno pogodeni vo filmot. :)))

   • Daniela вели:

    Daa obavezno prvo filmot a potoa knigata.. taka ke mozete sekoja scena poslikovito da si ja zamislite.. gledajneto na filmot nema da vi ja rasipe zainteresiranosta vo citajne na narednata stranica, jas licno ja procitav za 3 dena, so netrpenie citav da vidam sto ke pisuva na narednata strana, iaku veke go znaev krajot :)

 • Ema вели:

  Едвард Кален , Кален … глупост е тоа што кој ќе стигне различно го преведува . Одличен е филмот , и книгитре се прекрасни , од се срце препорачувам да ги прочитаат оние кои не го направиле тоа досега .

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>