Top

Со хелихоптер над Њујорк

Њујорк (англиски: New York City) е најгусто населениот град во САД и центар на метрополитенската област Њујорк. Како град кој се смета за глобален водич, Њујорк влијае врз светската трговија, економија, култура, мода и забава. Градот е дом на некои од највисоките згради во светот.

Лоциран на природно пристаниште на брегот на Атлантскиот Океан во североисточниот дел на САД, градот се состои од пет урбани подрачја: Бронкс, Бруклин, Менхетн, Квинс и Стејтн Ајленд.

Многу области и културни знаменитости во градот се добро познати низ целиот свет, како на пример „Статуата на слободата“ која поздравува милиони имигранти и туристи.

Видеото во прилог е дело на режисерот Jason Hawkes, а е снимено над бизнис областа на Менхетн.

Њујорк
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *