Top

Google го објави своето прво возило без возач! Е ова е баш WOW!

Дали некогаш сте се замислиле да патувате во автомобил без притоа да има возач во него? Секако дека би се почувствувале ептен кул. Кон крајот на минатата година, Google објави дека неговите инженери работат на конструкција на возило кое ќе се движи без возач.

Сега веќе успешно успеале да истестираат 7 автоматизирани Toyota Prius и едно Audi TT низ патиштата во Калифорнија и Сан Франциско. Возилата користат хардвер и софтвер специјално дизајниран од Google. Овие автоматизирани возила користат GPS системи и Google Maps to Maps за да ги предвидат светлата на семафорот, стоп знаци и други пречки на патот.

Прочитај повеќе детали овде.

Кликнете ТУКА за да ги погледнете нашите денешни содржини.

Facebook FAN page
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *