Top

Шангај бејби

… Вистинска приказна за љубовта и страста … Kнига која никого нема да остави рамнодушен … Kнига која ги руши сите предрасуди и јавно говори за животот во кинеското општество на крајот на 20 век …

Шангај Бејби е прв и воедно најпровокативно и најконтроверзно дело на авторката Веј Хуи, светски хит преведен на осумнаесет јазици ширум светот.

Изразито експлицитно еротски полу-автобиографски роман кој по објавувањето во 1999 година беше забранет во Кина заради провокативните еротски содржини и копии од книгата билe јавно спалени, но сето тоа уште повеќе ја зголемило популарноста на авторката и секако популарноста на нејзината книга…

Во 2007 година, по позитивните критики и бараноста на романот од страна на читателите, за романот е направен филм, во режија на Berengar Pfahl и глуми кинеската актерка Bai Линг во главната улога на Коко, растргнатa помеѓу нејзините двајца љубовници, и маченa од страна на нејзиниот измама, нејзиниот недовршен роман и конфликтните чувства кои се вклучени во љубовта, страста и неверството, Коко се обидува да сфати која е таа и што сака од животот…

… Шангај Бејби – Вистинска приказна за љубовта, страста и самознапознавањето…

Книга која морате да ја прочитате…

Статијата ја напиша: Марија Најдановска | Извор: sakamknigi.mk

Facebook FAN page
1 Коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>