Top
SCAD-iLike-mk-F

Факултет за уметност и дизајн со најубав студентски дом на светот

СКАД“ е факултет за уметност и дизајн кој се наоѓа во селото Лакост, Франција. Според последните рангирања, таму студентите уживаат во најубавиот студенстки дом во светски рамки. Всушност, домот претставува една прекрасна реставрирана куќа која датира од 16-тиот век. Секој нејзин прозорец овозможува глетка кон долината Луберон, собите се уредни и опремени со модерен мебел, а на приземјето има класично француско кафуле. Во дворот се наоѓаат дрвени маси и солчиња, а има и базен.

Овие студенти уживаат во истиот амбиент во кој некогаш твореле Ван Гог, Пол Сезан и Реноар.

SCAD-iLike-mk-001

SCAD-iLike-mk-002

SCAD-iLike-mk-003

SCAD-iLike-mk-004

SCAD-iLike-mk-005

SCAD-iLike-mk-101

SCAD-iLike-mk-102

SCAD-iLike-mk-103

SCAD-iLike-mk-104

SCAD-iLike-mk-105

SCAD-iLike-mk-007
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>